9.
Strojový překlad do dalších jazyků:
Vstup pro přihlášené 10. ročník soutěže bude zahájen v lednu 2015
Záštitu nad soutěží převzali: ministr kultury, ministr školství, mládeže a tělovýchovy a ministr obrany

Vyhlašovatelé soutěže:

Podpořeno MŠMT v rámci dotačního programu

Partneři soutěže:

Sekretariát soutěže:

lidice21@lidice-memorial.cz

Vítězové v Paláci Žofín v Praze a na návštěvě v Senátu!

Slavnostní předání cen vítězům 9. ročníku Mezinárodní vědomostní soutěže Lidice pro 21. století se uskutečnilo v Praze na Žofíně. Ocenění studenti převzali ceny z rukou místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky, ministra školství Marcela Chládka, radní hlavního města Prahy Ludmily Štvánové a plk. Eduarda Stehlíka. Současně byla oceněna i vítězka internetové soutěže Oběti a hrdinové. V hledišti usedli, vedle oceněných jednotlivců a škol, zástupci poroty soutěže v čele s jejím předsedou dr. E. Stehlíkem, přeživší lidické děti a starostka obce Lidice.

Po předání ocenění finalistům a vítězům obou věkových kategorií soutěže včetně autorů oceněných literárních prací, přečetli herci Alfréd Strejček a Máša Málková dvě z vítězných prací za hlubokého ticha celého sálu. Přemysl Sobotka poděkoval Památníku Lidice za dlouholetou skvělou práci s mládeží a ministr Marcel Chládek hovořil o systému vzdělávání a roli pedagogů při přibližování naší historie studentům.

Po vyhlášení vítězů rozezněly Žofín skladby z muzikálu Pomáda. Ze Žofína se studenti a pedagogové odebrali na výletní loď, aby si prohlédli krásy Prahy z Vltavy. Ti nejlepší z nejlepších v závěru odpoledne odjeli do Senátu, kde si mohli prohlédnout historické budovy s odborným výkladem a na závěr návštěvy je přijal místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, odměnil je pamětními listy a dary a setrval s nimi v přátelském hovoru, který se stáčel opět k historii a k životním plánům studentů.

Věřme, že si účastníci slavnostního vyhlášení výsledků z celé České republiky a Slovenska odvážejí do svých domovů mnoho zážitků.

Pro výherce je dále připraven třídenní výlet do Tábora, Letů a Lidic.

Děkujeme partnerům a sponzorům soutěže a darům, které věnovali finalistům a oceněným. Firmě Rückl Crystal a.s. z Nižboru, Československé obchodní bance a.s. s pobočkou v Kladně, Firmě Kinex CZ s.r.o., nakladatelství Epocha s.r.o., firmě Seznam.cz a.s., cestovní kanceláři Pragotour Plus s.r.o., rádiu Relax s.r.o. a Múzeu Slovenského národného povstania.

Blahopřejeme všem a těšíme se na další ročník!