7.
Vstup pro přihlášené 8. ročník soutěže bude zahájen v lednu 2013
Záštitu nad soutěží převzali: ministryně kultury, ministr školství, mládeže a tělovýchovy a ministr obrany

Vyhlašovatelé soutěže:

Podpořeno MŠMT v rámci dotačního programu Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2011

Partneři soutěže:

Sekretariát soutěže:

lidice21@lidice-memorial.cz

Vítězové 7. ročníku byli odměněni v Kladně

Už posedmé proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů mezinárodní vědomostní soutěže "Lidice pro 21. století". Po čtyřech letech, kdy si vítězové a finalisté přebírali ceny ve Východních Čechách, se slavnostní ceremoniál vrátil do Středočeského kraje, konkrétně do Kladna.

V kině Hutník se pod záštitou kladenského primátora Dana Jiránka sešli nejúspěšnější účastníci 7. ročníku soutěže, kterým vedle primátora města Kladna předali ceny také Magda Junková z Ministerstva kultury a Hana Krýzová z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Za Ministerstvo obrany byl přítomen plk. Aleš Knížek. V kině Hutník nechyběli ani zástupci poroty – předseda pplk. Eduard Stehlík, Marie Kocálová, Iva Petrtýlová, Zdeněk Kuchyňka, ze slovenského Muzea SNP v Banské Bystrici přijela místopředsedkyně poroty Jana Odrobiňáková. Literární práce oceněné zvláštní cenou poroty přečetl Josef Somr a Jan Potměšil.

Hned v úvodu se představily mistryně republiky ve fitness aerobiku Daniela Kamešová, Andrea Švihálková a Simona Smrčková, o hudební vystoupení se postaraly vítězky loňského ročníku Kristýna Syrovátková a Zuzana Vařáková se spoluhráčkami Kateřinou Tomiškovou a Janou Šindelářovou. Slavnostní fanfáry zazněly v podání pražského Souboru lesních rohů. Hlediště zaplnili kromě finalistů a vítězů také spolužáci, rodiče a učitelé. Přijeli i studenti lounského Gymnázia Václava Hlavatého, které se díky hojné a kvalitní účasti svých studentů stalo nejaktivnější školou letošního ročníku soutěže.

Ceny do soutěže věnovali Rückl Crystal, a.s., Seznam.cz, a.s., ČSOB, a.s., Albatros Media, a.s., Nakladatelství Epocha, s.r.o. a projekt Národní soustava povolání.

Odměny sice získali jen ti nejlepší, ale poděkování patří všem účastníkům, letos jich bylo 2424!