Vyhlašovatelé soutěže

Podpořeno MŠMT v rámci dotačního programu Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2010

Partneři soutěže

Sekretariát soutěže:

lidice21@lidice-memorial.cz

Vítězové 5. ročníku si převzali ceny

Ve čtvrtek 17. června se v kulturním domě ve Skutči sešli finalisté soutěže "Lidice pro 21. století" na slavnostním vyhlášení vítězů 5. ročníku soutěže. I když jména vítězů byla zveřejněna už v polovině května, přesto v sále nechybělo napětí.

Mezi finalisty zavítal také náměstek ministra kultury František Mikeš, vrchní ředitel sekce vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Radek Coufal, zastupitelé obce Miřetice v čele se starostou Jaroslavem Chourem a zástupce Československé obce legionářské František Bobek. Porotu zastupovali Jiří Pitín a pplk. Eduard Stehlík.

Vzácným hostem byla paní Ludmila Severýnová, učitelka Marušky Hrdé, kterou nacisti odvlekli 24.6.1942 přímo ze školy ve Skutči a jako ležácké dítě zavraždili ve vyhlazovacím táboře Chelmno.

Mimořádnou cenou pro dva autory oceněných literárních prací byla možnost vyslechnout si své práce v podání Taťjana Medvecké a Josef Somra. Ceny pro vítěze i finalisty věnovaly firmy: Rückl Crystal, Seznam.cz, nakladatelství Epocha a RF Hobby. Tři oceněné soutěžící našly odvahu a absolvovaly vyhlídkový let nad Skutčí. Pět nejúspěšnějších účastníků se navíc sejde v červenci na Moravě, kde společně stráví týden zakončený účastí na pietní vzpomínce v Novém Malíně, připomínající vypálení volyňské obce Český Malín.

Před zahájením ceremoniálu měli všichni přítomní možnost setkat se s válečným veteránem Vladimírem Báčou, který vzpomínal na svoji domácí odbojovou činnost. Zaujaly i ukázky armádní výzbroje, kterou prezentovala skupina Tank Power.

Odpolední program probíhal v areálu NKP Ležáky a vedle prohlídky muzea a pietního území si návštěvníci mohli poslechnout vyprávění Josefa Koukala, syna válečného hrdiny, pilota 310. perutě RAF plk. Josefa Koukala, doplněné promítáním válečných leteckých záběrů s výkladem Jana Mračna z Klubu letců Vysokého Mýta.

Další šanci uspět v soutěži máte od února 2011, kdy bude zahájen už její šestý ročník. Držíme palce.