Vyhlašovatelé soutěže

Soutěž finančně podpořili:

Partneři soutěže

Sekretariát soutěže:

lidice21@lidice-memorial.cz

Vítězové si převzali ceny v NKP Ležáky
Areál NKP Ležáky
Vystoupení dětí z MŠ Miřetice
Předávání cen finalistům
J. Somr a T. Medvecká
Předávání cen poroty
Předávání cen vítězům
ZUŠ Chrast
Radioklub OK1KHL Holice
Vítězové na letišti ve Skutči

Vyhlášení vítězů 4. ročníku mezinárodní vědomostní soutěže "Lidice pro 21. století" proběhlo tentokrát v NKP Ležáky. 18. června 2009 se zde sešli finalisté, vítězové a další ocenění soutěžící, aby z rukou náměstka ministra obrany Ing. Jaroslava Kopřivy, zástupce ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Svatopluka Pohořelého, zástupce Pardubického kraje Mgr. Jiřího Hlavy, ředitele Památníku Lidice JUDr. Milouše Červencla  a zástupců poroty pplk. PhDr. Eduarda Stehlíka a Jiřího Pitína převzali ceny, které za svou účast v soutěži získali.

Vedle věcných darů věnovaných firmami Rückl Crystal a.s., Seznam.cz a.s., ČSOB a.s. pobočka Kladno a Euromedia Group, k.s., Vojenským historickým ústavem Praha a Památníkem Lidice, se ti nejlepší mohli na NKP Ležáky podívat i z výšky při vyhlídkovém letu a sedm nejúspěšnějších soutěžících se hned následující pondělí vydalo na týdenní pobyt do Itálie.

Někteří autoři oceněných literárních prací získali ještě jednu odměnu. Tou byl přednes jejich prací, kterého se s velkým zaujetím ujali Taťjana Medvecká a Josef Somr.

Vítaným obohacením programu byla ukázka radiového spojení zajišťovaná Radioklubem OK1KHL Holice. Přítomnost radistů přitom nebyla náhodná, ale odkazovala na radiostanici Libuše, která fungovala v Ležákách a jeho okolí od počátku roku 1942 až do vypálení osady Ležáky v červnu 1942.

Program zpestřený fanfárami hudebníků ze Základní umělecké školy v Chrasti a vystoupením dětí z mateřské školy v Miřeticích se vydařil, nezklamalo ani počasí (i když občas bylo nutné se před sluncem schovat do vlídného stínu okolních stromů), ani občerstvení (hranolky se sýrem a kečupem si s chutí dali mladí i ti starší). Snad bude příští - už 5. ročník soutěže - stejně úspěšný, jako ten letošní.