Vyhlašovatelé soutěže
Vyhlašovatel - Památník Lidice Vyhlašovatel - VHÚ Praha
Partneři soutěže
Partner projektu - RÜCKL CRYSTAL a. s. Partnerem projektu je ČSOB se svým Studentským kontem Plus.
Partner projektu - Knižní web

Sekretariát soutěže:

lidice21@lidice-memorial.cz

Slavnostní vyhlášení výsledků

Počasí nám ve čtvrtek 21. června 2007 pořádně zamotalo hlavu. Předpověď hrozila prudkými až přívalovými dešti, ze severozápadní části Čech k nám přicházely zprávy, které předpověď potvrzovaly a nad Lidicemi se začalo ukazovat slunce, jakoby nic z toho nebyla pravda. Rozhodli jsme se pro jistotu připravit na nejhorší a od časných ranních hodin uspořádali v Lidické galerii doslova manévry, aby zde hodinu před polednem bylo vše připraveno na slavnostní předávání cen.Původní záměr, aby se celý ceremoniál konal na Pietním území na základech lidické školy, se zdál s ohledem na počasí riskantní. Když se hosté a účastníci soutěže začali před jedenáctou hodinou scházet v prvním patře Lidické galerie, bylo jasné, že pršet hned tak nebude, ale na přesun k základům školy už bylo pozdě.

Výstavní mramorový sál Lidické galerie se tak pro letošní rok stal místem slavnostního předávání cen vítězům a oceněným 2. ročníku vědomostní soutěže "Lidice pro 21. století".

Mezi návštěvníky, kterých se sem sjelo téměř 150, jsme přivítali také mnoho vzácných hostů. Z ministerstva kultury přijeli soutěž podpořit náměstek ministra Dr. František Mikeš, Dr. Jiří Žalman a Dr. Magda Junková, za ministerstvo školství přišla oceněné pozdravit Dr. Markéta Pánková, ředitelka Pedagogického muzea J.A. Komenského v Praze, přivítali jsme také Dr. Zdeňka Lyčku, ředitele kulturního odboru ministerstva zahraničních věcí, dorazil i primátor Kladna Ing. Dan Jiránek a starosta obce Lidice Josef Mareš. Přítomni byli zástupci poroty soutěže v čele s předsedou poroty pplk. Dr. Eduardem Stehlíkem, který zároveň zastupoval Vojenský historický ústav. Pozdravit soutěžící přišli také lidické ženy a děti.

Přestože výsledky soutěže byly známy už koncem dubna, slavnostnímu předávání cen nechyběla atmosféra napětí, jména vítězů a oceněných známých z internetových stránek se na pódiu měnila v konkrétní osoby a tváře. Tragickou historii Lidic připomněli Vlastimil Harapes a Renata Prokopová přednesem dvou oceněných literárních prací Ondřeje Jurčíka a Petry Pilné.

Počasí překvapivě zůstalo příznivé i po skončení ceremoniálu a tak si vítězové obou kategorií a držitelé zvláštní ceny poroty mohli kromě skleněných plastik, publikací a dalších věcných cen věnovaných sponzory soutěže odnést i netradiční zážitek z vyhlídkového letu nad Středočeským regionem. Tři nejúspěšnější účastníky navíc pozvalo zastupitelstvo italského města Bucine na týdenní pobyt v Toskánsku.

Příznivci Památníku ze ZŠ Liptál spěchali po předání cen na Pietní území, aby zde za asistence lidických pamětníků vysadili "liptálskou" švestku. Pro návštěvníky byl připraven i odpolední program - v zahradě Lidické galerie vystoupení aerobiku ze Sportklubu ČASPV Kladno a koncert Michala Hudčeka, v muzeu prohlídka expozice a Pietního území.

Den nakonec přece jenom skončil pořádnou průtrží, ale to už většina účastníků slavnostního dne byla doma nebo na cestě domů a vstřebávala svoje zážitky z návštěvy Lidic. Snad se jim s deštěm neodplavily a přivedou je do Lidic zase příští rok.