Slavnostní vyhlášení výsledků
Separator Přeskočit navigační odkazy
O soutěži
Přihláška
Aktuality
DůležitéRozbalit Důležité
Kontakty
Separator
česky deutsch english
Separator
Partner projektu - RÜCKL CRYSTAL a. s. Partnerem projektu je ČSOB se svým Studentským kontem Plus.
Partner projektu - Knižní web
Vyhlašovatel - Památník Lidice Vyhlašovatel - VHÚ Praha

Den plný současné radosti

Slunce babího léta zalévalo ve čtvrtek 14. září roku 2006 lidickou pláň a také modravá obloha napovídala, že nastává příjemný čas očekávání. Za pár okamžiků totiž dojde – a kde jinde než na základech někdejší školy na pietním území – ke slavnostnímu vyhlášení výsledků prvního ročníku vědomostní a literární soutěže nazvané Lidice pro 21. století, kterou připravuje Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, a Vojenský historický ústav Praha.


Pět set čtyřicet pět žáků základních a středních škol, z toho 311 dívek a 234 chlapců, kteří se od konce března prvního ročníku zúčastnili, už měli soutěž za sebou, také porota už rozhodla o nejúspěšnějších a výsledky zveřejnila, ale nadcházející okamžiky jsou přesto plné vzrušení, jako vždy, když se lidé sejdou ke společně prožívané radosti.

A bylo s kým ty chvíle užívat! Vždyť do Lidic přijelo kolem tří set návštěvníků, finalistů soutěže, žáků z okolních škol, pedagogů, rodičů a dalších hostů, kteří už tleskají Kristýně Greňové ze ZŠ Cyrila Boudy v Kladně, vítězce I. kategorie, zahrnující jedenácti až čtrnáctileté, a taky Romanu Hájkovi z Gymnázia Kladno, který získal první místo ve II. kategorii, určené patnácti až osmnáctiletým. A stovky přítomných zdraví i další, kteří se umístili na druhých a třetích místech jakož i ty, jimž porota přiřkla zvláštní cenu či uznání za zdařilé ztvárnění esejů a jejichž jména jsme rovněž zveřejnili v červnu na našich webových stránkách. Skleněná lidická růže pro Kristýnu a Romana, diplom a věcné ceny včetně zajímavých publikací pro všechny ohodnocené… Když herci Alfréd Strejček a Klára Jandová přednášeli vítězné eseje, motivované zdejší tragédií, nad lidickou planinu vzlétly emoce soucitu a snad i vzdoru. Tím vroucněji působila procházka pietním územím v doprovodu lidických žen a dětí, jejichž paměť je dosud živá. Vítězové obou kategorií se pak potěšili dárkem vskutku netradičním – vyhlídkovým letem cessnou z letiště Velká Dobrá.

A potom se nádherný lidský chumel překulil do zahrady Lidické galerie, kde přítomné udivili mistři světa v aerobiku ze Sportklubu ČASPV Kladno a kde slavné beatlesovské melodie vyhrávali muzikanti z kapely Beatles revival. Koho by překvapilo, že se zahrada proměnila v jedinečný parket, který hostil stovky spontánních tanečníků?

Je to tak dobře: místo, jež nelidskost nejhrubšího zrna chtěla vymýtit z lidské paměti, naplnil slunečný den plný současné radosti. I to je důvod, abychom s nadějí očekávali zahájení druhého ročníku soutěže Lidice pro 21. století.

Sekretariát soutěže: lidice21@lidice-memorial.cz